اطمینان نیوز؛ پيشرفت و توسعه، ارتباط مستقيمي با تحقيقات علمي دارد و رشد و توسعة كشورهاي پيشرفته در نتيجة سرمايه‌گذاري در بخش پژوهش است که حجم وسيع پژوهش‌هاي علمي در كشورهاي صنعتي گوياي اين واقعيت است.گسترش مرزهای دانش بشري به پژوهش وابسته است و اگر نبود  ممارست پژوهشگران در رسیدن به علوم جدید قطعاً زندگی در دنیای مدرن امروز میسر نبود.

پس از پيروزي انقلاب اسلامي، به منظور گسترش فرهنگ پژوهش در جامعه، روز ۲۵ آذر از سوي «شوراي فرهنگ عمومي كشور» به نام روز پژوهش نام‌گذاري شد و بنا به اهمیت موضوع هفته ای به نام پژوهش و فناوری نامگذاری شد.

همه ساله در این هفته از کارهای پژوهشی و محققان و پژوهشگران برتر تجلیل می شود که امر مبارکی است و می تواند محرکی باشد در انگیزش جامعه علمی کشور به سوی پژوهش و جهد علمی.

اما نکته ای که لازم است به بهانه روز پژوهش به آن پرداخته شود بحث تقلب علمی است که چند صباحی است جامعه علمی کشور را متأثر نموده است.از مدارک دانشگاهی تقلبی گرفته تا فروش پایان نامه های کارشناسی ارشد و دکتری و کپی برداری غیرقانونی از آثار علمی دیگران همه آفاتی هستند که می توان به آن ها اشاره کرد.

موضوعی که مجلس شورای اسلامی نیز اخیرا با ورود به آن و تصویب قوانین لازم سعی در برخورد با عوامل مخرب نهادهای علمی را داشت. قطعا وجود قوانین و مقررات لازم در کاهش اینگونه جرائم نقش موثری خواهد داشت اما ریشه کن کردن کامل آن محل بحث خواهد بود.

اگر وجود بنگاه های جعل اسناد علمی را یکی از دلایل سرقت علمی حساب کنیم قطعا روی دیگر این قضیه، نداشتن توانایی های علمی لازم در اشخاصی است که با مراجعه به این محافل سعی در تحقق اهداف ناصحیح خود را دارند.این عدم توانایی گاه به خود شخص باز می گردد و گاه به سیستم آموزشی کشور.

شخصی که از بدو ورود به سیستم آموزشی یعنی از دوران ابتدایی تحصیل در مدرسه با امر پژوهش ، تحقیق و نوآوری بیگانه است و با طی مراحل تحصیلی با این امر بیگانه تر نیز می شود و تحقیق و پژوهش را صرفا در جستجوی ساده از اینترنت می داند چه انتظاری هست که با ورود به عرصه دانشگاهی و یا تحصیلات تکمیلی بتواند مسائل مورد نیاز خود را با تکیه بر روش پژوهش صحیح و علمی و با نوآوری های علمی برطرف سازد.

شخص مورد نظر قطعا به دنبال راهی آسان تر برای تحقق اهداف خود است و این راه چیزی نیست جز مراجعه به افراد سودجو که در کمین اینگونه دانشجویان نشسته اند.

استفاده از ظرفیت عظیم دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاهی و در یک کلام جامعه علمی کشور امکان پذیر نخواهد بود مگر با توجه اصولی ،علمی و بنیادی به بحث پژوهش در سیستم آموزشی و هدایت دانش آموزان به مسیر تحقیق ،پژوهش و نوآوری.

اگر این مسئله به صورت ریشه ای برطرف گردد قطعا بازار جاعلین و سارقین اسناد علمی نیز رو به کسادی خواهد رفت و برچیده خواهد شد.

نوشته مهدی اسماعیلی نیا