اطمینان نیوز،  اما این بار نه به خاطر مذاکرات طولانی بر سر چگونگی انجام توافق بلکه به دلیل  تلاش برای نقض برجام از سوی امریکا. برجام که قرار بود  باعث ترک برداشتن سازمان تحریم ها شود ، خود به وسیله تصویب تمدید تحریم های ۱۰ ساله امریکا  علیه ایران با چالش روبه رو گردید.

این چالش شوک بزرگی بود به طرفداران قاطع برجام و مجال دوباره ای بود برای منتقدان آن تا به امتیازات داده شده و گرفته شده آن بتازند.
بر همین اساس دکتر روحانی  به ارسال دو نامه جداگانه به وزیر امور خارجه و رییس سازمان انرژی اتمی  اقدام کرد که در آن به پیگیری جدی اجرای مراحل پیش‌بینی شده در «برجام» برای رسیدگی به موارد ‏نقض شده و پیگیری‌های حقوقی و بین‌المللی لازم در این رابطه و نیز برنامه‌ریزی برای طراحی و ساخت پیشران هسته‌ای جهت بهره‌گیری در حوزه حمل‌ونقل دریایی و مطالعه و طراحی «تولید سوخت» مصرفی پیشران هسته‌ای دستور داد.
برجام دارای ابعاد پیچیده ای است و درک اثرات  حاصل از آن ممکن است چندین سال به طول بیانجامد ولی نکته ملموس نحوه عملکرد طرف های مذاکره در رابطه با روح برجام است و آن چیزی نیست جز همکاری طرفین مذاکره در به رسمیت شناخته شدن حق جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشوری هسته ای در چارچوب قوانین بین المللی و رفع کامل تحریم های مرتبط با آن. نکته ای که مسئولین مذاکره کننده ایرانی همواره در طول مذاکرات بدان اشاره داشته و حصول توافق را منوط به پذیرفتن این موارد از سوی طرف های مقابل می دانستند.
اما آنچه که واضح است تلاش ایالات متحده برای جلوگیری از دستیابی ایران به حقوق هسته ای خود است.این امر نه با توجه به اشکالات فنی و محتوایی برجام بلکه به خاطر خوی استکباری و عهد شکن امریکاست.

به طوری که مکرراً در طول سال های پس از پیروزی انقلاب اسلامی شاهد اقدامات خصمانه ایالات متحده بر علیه ایران  بوده ایم و  همواره توسط رهبر انقلاب نیز بدان اشاره شده است.

این سیاست خصمانه مربوط به حزب خاصی در آمریکا نیست و چه حزب جمهوری خواه و چه حزب دموکرات در زمان روی کار بودنشان از هر گونه فشار و تحریم بر ضد ایران دریغ نکرده اند.
به منظور مقابله با اقدامات خصمانه آمریکا لازم است اجماع داخلی توسط گروه ها و جریانات مختلف صورت گیرد. این اجماع نه با ملاحظات درون جناحی بلکه باید با اولویت منافع ملی باشد خصوصاً که در آستانه انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۶ تکثر حضور جریانات با دیدگاه های مختلف را در عرصه سیاسی شاهد خواهیم بود.

نوشته مهدی اسماعیلی نیا