اطمینان نیوز؛ از افزایش شور و شوق دانش آموزان ،دانشجویان اساتید  و معلمان که خود را برای سپری کردن سالی نو در عرصه علم و دانش آماده کرده اند گرفته تا تلاش و تکاپوی همه اقشار مرتبط با این امر .اما نکته ای که همه مردم شهر در این ایام از آن بی نصیب نمی مانند  موضوعی است به نام ” ترافیک “.

ترافیک پدیده ای است که همه ما تا به حال با آن رو به رو شده ایم و اعصاب و روانمان از انتظار کشیدن در شلوغی آن متأثر شده است.کافی است شاهد  مقداری نزولات جوی باشیم یا در ساعات ابتدایی شروع مدارس و ادارت یا ساعات تعطیلی آن ها در سطح شهر باشیم تا به وضوح کند شدن عبور و مرور و به اصطلاح ترافیک را ببینیم. در این نوشته مجال آن نیست تا بخواهیم به همه دلایل موثر در بروز ترافیک بپردازیم اما می توان به نکته ای پرداخت که سهم بسزایی در کاهش ترافیک و تسهیل عبور و مرور دارد و آن چیزی نیست جز  ” حمل و نقل عمومی”.

در اهمیت حمل و نقل عمومی درون شهری در کاهش بارترافیکی شکی نیست اما در نحوه خدمات رسانی این بخش و کیفیت مربوط به آن قطعا نقد بسیاری وجود دارد.چرا که استفاده همگانی از وسائط نقلیه عمومی ارتباط مستقیمی با میزان و کیفیت خدمات ارائه شده در این بخش دارد.با نگاهی به  تعداد سرنشینان خودروهای شخصی در زمان اوج بار ترافیکی شهر می توان کیفیت خدمات  ارائه شده در بخش حمل و نقل عمومی و میزان تمایل شهروندان به استفاده از آن را مشاهده کرد. چیزی که بیشتر از همه در این زمان خودنمایی میکند تعدد خودروهای تک سرنشین  در ساعات شروع و تعطیلی مدارس و ادارات است.

تمایل شهروندان به استفاده از خودروی شخصی با وجود امکان استفاده از وسائط نقلیه عمومی دلیلی جز عدم رضایتمندی از خدمات رسانی در این بخش ندارد. شخصی که عطای بهره مندی از وسیله نقلیه عمومی را با وجود هزینه تمام شده پایین به لقای استفاده از وسیله شخصی و گاه پرهزینه می بخشد قطعا دلیلی جز  رضایتمندی بیشتر از وسیله شخصی خود و کمبود رضایت از خدمات ارائه شده مربوط به بخش حمل و نقل عمومی ندارد.

استفاده راحت تر و سریع تر از وسائط نقلیه عمومی نیز موضوعی است که می تواند مسافر را به استفاده از این بخش ترغیب نماید. اما متاسفانه موضوعی که بعضا در نوع خدمات رسانی اتوبوس های شرکت واحد مشاهده می گردد توقف های بیش از حد  در ایستگاه یا حرکت با سرعت کمتر از حد مجاز در مسیر می باشد که موجبات اعتراض مسافران را در پی دارد که رانندگان دلیل خود از این کار را به دلیل محدودیت های زمانی ثبت شده در برنامه حرکت خود عنوان می کنند. اما چیزی که به نظر می رسد این مورد بیشتر به دلیل سوار نمودن مسافر بیشتر از سوی راننده است..

در این مورد انتقادات دیگری را نیز می توان مطرح نمود که از حوصله این نوشتار خارج است.مشکلاتی که مسئولین مربوطه خود نیز در جریان آن ها هستند. به رغم تلاش های شبانه روزی عوامل دخیل در امر حمل و نقل عمومی انتظار می رود مشکلات موجود در این زمینه بررسی و مرتفع گردد تا شاهد رونق این بخش و استفاده همگانی شهروندان از خدمات آن باشیم.

نوشته مهدی اسماعیلی نیا