به گزارش اطمینان نیوز به نقل از اروم نیوز، پست به‌عنوان یکی از ارکان حیات سیاسی، اداری، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و همچنین عامل همبستگی ملی و جهانی شناخته‌شده و در برقراری ارتباطات و فعالیت‌های جوامع نقش زیربنایی دارد و با پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، پست ایران دستخوش تحولی عظیم شد شیوه‌های نوین پستی روزبه‌روز گسترش و کمیت و کیفیت خدمات ارتقا یافت از آن زمان تاکنون با وجود وسایل گوناگون ارتباطی نظیر اینترنت و پیامک، پست به‌عنوان یگانه رسانه ارتباطی ساده، ایمن، سریع، مقرون‌به‌صرفه و مطمئن هم چنان جایگاه خود را نزد عموم حفظ نموده است

به همین بهانه در زمینهٔ مرسولات پستی با «مجید فرخی» مدیرکل پست آذربایجان به گفت‌وگو نشستیم که شرح آن در پی می‌آید.

خرید اینترنتی در سال جاری چه میزان است؟ و نسبت این رقم در مقایسه با سال گذشته چگونه است؟

در خصوص خرید اینترنتی در سال جاری حدود ۶۷ هزار مرسوله وارد استان شده و ۱۵ هزار مرسوله هم از استان خارج‌شده که این ۱۵ هزار مرسوله در راستای توافق پست آذربایجان غربی و ۵۵ شرکت فعال در حوزه بازار الکترونیک و فضای مجازی بوده است.

از شرکت‌ها و کارخانه‌ها و تولیدکنندگان محصولات متنوع تقاضا داریم که با عقد قرارداد با پست استان نسبت به ارسال مرسولات اینترنتی و رونق بخشیدن به فضای تجارت الکترونیک پست استان را همراهی کنند و به‌نوعی به رونق کسب‌وکار خود نیز رونق دهند.

* آیا اجرای طرح‌های نوین پستی در اداره پست استان آذربایجان غربی صورت می‌گیرد یا خیر؟

مهم‌ترین طرح‌هایی در دست پست استان می‌توانیم به طرح ملی جی نف اشاره کرد به‌وسیله شرکت ملی پست با عقد قرارداد استانداری و همکاری شهرداری‌ها و بنیاد مسکن و اداره کل ثبت‌اسناد انجام می‌پذیرد یک طرح ملی است و در راستای پروژه اقتصاد مقاومتی اجرا می‌شود طرح جی نف استانداردسازی نشانی مکان محور ایرانیان است که از سال گذشته به امضا، استاندار آذربایجان غربی رسیده است و تابه‌حال در شهرهای ارومیه و خوی اجرا شده و قصد آن است تا سال ۱۴۰۰ این مهم به اتمام برسد.

طرح‌های دیگری هم با شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی در حال انجام داریم. صدور و توزیع کارت نفت سفید ادوات کشاورزی روستاییان را می‌توان از این همکاری ها نام برد طرح بسیار موفقی تا به این لحظه بوده و خوشبختانه تا به این لحظه توانسته رضایت کارفرما جلب کند.

*پست استان برای سهولت در دریافت کارت‌های ملی چه‌کارهایی صورت داده است؟

طرح ثبت‌نام کارت ملی هوشمند که تفاهم‌نامه همکاری بین پست استان و اداره کل ثبت‌احوال است اشاره کرد که در این راستا پست استان سعی کرده با تجهیز ۳۲ ایستگاه کارت ملی هوشمند در راستای صدور و توزیع کارت ملی با اداره کل ثبت‌احوال همکاری می‌کنند.

*نحوه پیگیری بسته‌های پستی تحویل نشده چگونه است؟

به دلیل نقل‌مکان به هر دلیلی شناسایی آدرس و یا خودداری گیرنده در محل این مرسولات وقتی‌که به باجه و تله پست استان برمی‌گردد حدود یک هفته مرسولات پیشتاز و ۱۵ روز مرسولات سفارشی وامانت ما در پست استان در باجه معطله نگهداری می‌شود و این مرسولات سعی می‌شود که برگشتی‌ها را به حداقل برسانیم چون درهرصورت اگر مرسوله‌ای به هر عنوان برگشت داده می‌شود باعث می‌شود در سنج‌های پست استان عملکرد کیفی پست استان نمره منفی گرفته شود.

همکاران پست با اهتمام ورزیدن به امر توزیع و قصد آن دارند که بهترین کیفیت را در توزیع مرسولات داشته باشندمتاسفانه برخی مواقع فرستنده در الصاق نوشتن آدرس بنا به هر دلیلی اشتباه می کنن به همین دلیل دو همکاران پست نتوانند مرسولات را توزیع کنند.

خواهش بنده این است که هموطنان سعی کنند آدرس کامل نوشته، استاندارد اسم‌نویسی را رعایت کنند و حتی‌الامکان از کد پستی نویسنده و گیرنده استفاده شود که به‌نوعی این حرکت به نفع خودشان بوده وهم در امر توزیع مارا یاری می‌کنند.

*ارسال مرسولات پستی در آذربایجان غربی چند درصد افزایش و کاهش داشته است؟

پست آذربایجان غربی در ۹ ماهه سال گذشته ۷ و نیم میلیون مرسوله را از استان صادر کرده و ۸ میلیون و ۶۰۰ هزار مرسوله وارد استان آذربایجان غربی شده است که این تعداد در سال جاری هم خوشبختانه تکرار شد به‌رغم اینکه صدورِ قبوض و توزیع قبوض تلفن همراه از پست گرفته‌شده با افزایش تعداد مرسوله پستی با تلاش‌های همکاران پست استان موفق شدیم که این کمبود را جبران کنیم.

*از دلایل تغییر ساختار شرکت پست جمهوری اسلامی به شرکت ملی پست چیست؟

شرکت ملی پست از سال گذشته به تصویب مجلس شورای اسلامی از شرکت پست به شرکت ملی پست تغییر نام داده است بر اساس این تغییر عنوان اساس‌نامه و رویکرد پست حاکمیتی و دولتی ماند و از خصوصی‌سازی و خصوصی شدن پست مانند برخی از مجموعه‌های دیگه مثل مخابرات جلوگیری شد.

*چه تعداد دفتر دولتی شهری و روستایی در حال خدمت‌رسانی هستند؟

در استان آذربایجان غربی تعداد ۳۵ دفتر دولتی شهری و یک دفتر دولتی روستایی به خدمت‌رسانی مشغول هستند که این دفاتر با اضافه شدن دفاتر آسی تی روستایی به تعداد ۴۶۴ دفتر و دفاتر پیشخوان شهری به تعداد ۲۲۸ دفتر انجام‌وظیفه می‌کنند.