به گزارش اطمینان نیوز به نقل از خبرگزاری فارس از ارومیه، دانشگاه صنعتی ارومیه با دارا بودن بیش از ۲ هزار و ۷۰۰ دانشجو و ۱۱۰ هیات علمی و با قدمت ۱۱ ساله یکی از مراکز آموزش عالی در آذربایجان غربی می‌باشد، این دانشگاه ضمن دارابودن فعال‌ترین شورای صنفی دانشجویان در سطح کشور با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می‌کند. د

در این راستا گفت‌وگویی با جعفر عبداللهی شریف رئیس دانشگاه صنعتی ارومیه ترتیب دادیم.

*درارتباط با وضعیت سایت جهتلو دانشگاه صنعتی ارومیه توضیح دهید.

زمین سایت جهت‌‌لو در سال ۸۶ از طرف وزارت مسکن و شهرسازی به دانشگاه واگذار شد و آن را وادار کرد تا به ساخت و ساز بپردازد و باید به جای برج ۱۶ طبقه‌ای در جهت‌لو سرمایه‌گذاری می‌کردند ولی در سال ۹۳ با این که دانشگاه  مساحتی بالغ‌بر ۳ هزار هکتار را درخت‌کاری کرده و امکانات انشعابات آب و برق آن را فراهم کرده بود گویا اقدامات آن کم‌تر از انتظارات وزارت مسکن و شهرسازی بوده و آنها در این سال بدون تامین دلیل قضایی قرار داد را یک‌طرفه لغو کردند و حتی حق انتفاع را به ما هم ندادند.

فارس: لطفا بفرمایید چرا دانشگاه علوم‌پزشکی استان به دنبال زمین جهت‌لو هست و آیا کار وزارت مسکن و شهر سازی درست است؟

لغو یک‌طرفه قرار داد که کار درستی نیست به خصوص که تامین دلیل قضایی هم نشده ولی دانشگاه علوم‌پزشکی مدعی دارا بودن مجوز احداث بیمارستان ۶۰۰ تخته هست که گویا آن مجوز ۲۰۰ تخته می‌باشد ولی حتی برای احداث بیمارستان ۶۰۰ تخته هم  با  سرانه به ازای هر تخت ۱۵۰ متر مربع هم ۹ هکتار زمین لازم دارند.

ولی ما در طرح جامع دانشگاه با تعداد ۴ هزار دانشجو سرانه ۱۵۰ متر مربع به ۶۰ هکتار زمین احتیاج داریم که جهت‌لو فقط ۴۶ هکتار هست و در سال ۹۳ سازمان ملی زمین و مسکن مصوبه پنج هکتاری برای دانشگاه علوم‌پزشکی را تصویب کرد که دانشگاه آن را قبول نکرده و تا الان هم  بارها از آقازاده رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی استان برای تشکیل جلسه مشترک دعوت کردیم که نیامد ولی باید گفت اصلا از سایت جهت‌لو عقب‌نشینی نمی‌کنیم.

فارس: در خصوص علل کاهش رتبه علمی دانشگاه از رتبه ۹ به رتبه ۱۳ بفرمایید.

با تغییر معیارهای رتبه‌بندی دانشگاه‌ها رتبه دانشگاه صنعتی ارومیه کاهش یافته است، برای مثال قبلا بیشتر امتیازات منحصر به بخش پژوهشی دانشگاه و تعداد مقالات بود ولی در معیارهای جدید تعداد دانشجویان و سرانه فیزیکی دانشگاه و معیارهای دیگر اضافه شده است که در این موارد ما با ضعف روبرو هستیم.

البته در خصوص تعداد دانشجویان اصلا به دنبال ایجاد رشته‌های موازی یا افزایش بی‌رویه دانشجویان نیستیم و امسال هم فقط رشته مهندسی نساجی را ایجاد کردیم و با توجه به مزیتی که در همسایگی با کشور ترکیه به دست آوردیم بسیار مفید و دارای آینده کاری است.

فارس: به روند پژوهشی دانشگاه صنعتی ارومیه اشاره فرمایید.

سرانه تولید علم در کشور به ازای هر عضو هیات علمی۱٫۸ مقاله است که این رقم در دانشگاه صنعتی ارومیه ۲٫۶ است و علت آن هم جوان بودن و پر انگیزه بودن اعضای هیات علمی دانشگاه صنعتی است که این دو عامل مزیتی برای دانشگاه محسوب می‌شود و در سال گذشته ۱۲ نفر از اعضای هیات علمی به مرتبه دانشیاری ارتقا یافته‌اند.

فارس: به فروش خوابگاه‌های دیانت ۱ و ۲ و سعدی اشاره فرمایید، به ویژه اینکه دانشجویان مدعی هستند در این زمینه قانون رعایت نشده است.

در آن زمان دو هفته از بازرسی استانداری و حتی وزارت علوم کمیته بازرسی در دانشگاه مستقر شدند ولی جواب نهایی داده نشد چون که در زمان امکان اشتباه سهوی به علت عدم اطلاع از قوانین وجود داشت و یکی از مشکلات فروش آنها تصمیم‌گیری مدیر به جای هیات امنا بوده ولی در آن زمان بنده معاون آموزشی بودم و چون در حیطه کاری من نبوده دخالتی نکردم و الان هم پیگیر هستیم ولی جوابی داده نشده است.

گفتنی است در این دانشگاه مشکلات فراوانی در خصوص مدیریت وجود دارد که برخی از آنها مثل مشکل بودجه، پرداخت حقوق کارکنان و … با تغییر مدیریت حل شده ولی برخی دیگر هم‌چنان پا برجاست.