به گزارش اطمینان نیوز به نقل از خبرگزاری از ارومیه، با تداوم وضعیت آب و هوایی موجود، کار به جایی رسید که در برخی از شهرهای صنعتی مدارس در همه مقاطع تعطیل شدند، نکته جالب این موضوع در آن است که ارومیه مانند شهرهای مذکور آلودگی بی‌سابقه‌ای را شاهد است و همین موضوع تعطیلی مدارس در همه نوبت‌ها را منجر شده است.

با عنوان این موضوع اولین مطلبی که به ذهن هر کسی خطور می‌کند، این است که آیا ارومیه جزو شهرهای صنعتی است؟ تا جایی که آمارها نشان می‌دهد و از وضعیت رو به وخامت اشتغال و صنعت در این استان که به با چشم غیرمسلح هم قابل رویت است! شهرستان ارومیه سرمایه‌‌گذار ندارد چه برسد به صنعتی که بخواهد هوا را آلوده کرده و منجر به تعطیلی مدارس شود.

در شعاع چندین کیلومتری ارومیه نیز آثاری از صنعت به تعریف آنچه که از شهرهای صنعتی مطرح است، وجود ندارد و این شهر را باغ، صحرا، کوه و البته یک دریاچه خشک شده احاطه کرده‌اند.

اما چه شده است که وضعیت آلایندگی هوا در ارومیه به این مرحله رسیده است جای بحث فراوان دارد، البته از آنجائی که هیچ گاه مسئولان مقصر نیستند، قطعا دود سیگار و قلیان ملت عامل تشدید وضعیت آلودگی هواست.

با یک گردش کوتاه نیم ساعته در خیابان‌های مرکزی شهر، می‌توان تعداد بالایی از اتوبوس‌های فرسوده‌ای را دید حجم عظیمی از دود غلیظ سیاه رنگی را در هوا پخش می‌کنند که اگر در طول روز چند ده اتوبوس این وضعیت را تکرار کنند فاجعه‌ای رخ  می‌دهد که نتیجه  آن همین است و باعث تعطیلی مدارس و گاه ادارات شده و منجر به وارد شدن خساراتی سنگین گردیده که مسئولین دولتی سالهاست از آنها دم می‌زنند و در صددند روز به روز از تعداد روزهای تعطیل رسمی بکاهند.

از طرفی مسئولین همواره تاکید دارند که مردم در شرایط این چنینی از خودروهای شخصی خود استفاده نکرده و از وسائل حمل و نقل عمومی استفاده کنند اما هیچ گاه توجهی به این موضوع ندارند که حمل و نقل عمومی در شهر ارومیه نه از کیفیت مناسبی برخوردار است و نه از سرعت تردد کافی بهره‌مند می‌باشد.

امید است متولیان امر در خصوص سیستم حمل و نقل شهری تصمیم قاطعی گرفته و نسبت به ارتقای ناوگان حمل و نقل اقدام کنند و قطعا با اختصاص به موقع مبالغ خساراتی که در روزهای تعطیلی این چنینی به کشور وارد می‌شود به این امر، از تشدید بحران در روزها و سالیان آتی جلوگیری به عمل آید.